Odgrzybianie domowej klimatyzacji – jak się do niego przygotować?

20210908_165523-scaled

Odgrzybianie domowej klimatyzacji – jak się do niego przygotować?

Posiadanie klimatyzacji w domu lub biurze zazwyczaj kojarzy się z możliwością „złapania oddechu” w gorące dni oraz powiewem chłodnego, orzeźwiającego powietrza. Sielanka zostaje jednak przerwana, gdy z wnętrza klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach. Często bywa to oznaką zagrzybienia instalacji i zagnieżdżenia w niej groźnych dla układu oddechowego drobnoustrojów. W takim przypadku samo czyszczenie urządzenia może okazać się niewystarczające. Jak odgrzybić klimatyzację na własną rękę? O czym pamiętać, by skutecznie pozbyć się pleśni? Kiedy powierzyć proces specjalistom? Zapraszamy do lektury, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Z tego wpisu dowiesz się o

Odgrzybianie instalacji – na czym polega?

Standardowe czyszczenie instalacji to za mało, by całkowicie wyeliminować grzyby i bakterie – warunki panujące we wnętrzu brudnego urządzenia stwarzają środowisko korzystne do ich namnażania. W tej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie odgrzybiania, czyli trwałego usunięcia grzybni oraz zabicia zarodników pleśni. Uniemożliwi to niechcianym „lokatorom” ponowne zajęcie klimatyzacji.

jednostka klimatyzatora

Sposoby zwalczania grzybów

Na czym polegają poszczególne metody odgrzybiania klimatyzacji? Która z nich uchodzi za najskuteczniejszą? Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Użycie środka biobójczego – spryskanie parownika preparatem pod postacią pianki w aerozolu lub płynu. Wybierając produkt, należy upewnić się, czy na pewno eliminuje on grzyby, bakterie, wirusy, drożdże i zarodniki oraz czy jest atestowany, a po rozpyleniu nie będzie stwarzał zagrożenia dla zdrowia domowników.
  • Zastosowanie ultradźwięków – płyn dezynfekujący wlany do wnętrza klimatyzacji w domu pod wpływem fali dźwiękowych emitowanych przez specjalne urządzenie zmienia się w grzybobójczy gaz, rozprowadzany nawet w trudno dostępnych miejscach.
  • Ozonowanie – utleniający związki chemiczne ozon po wprowadzeniu do instalacji zabija wszelkie drobnoustroje i grzyby, eliminując przy tym przykre zapachy. Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie przez profesjonalną firmę klimatyzacyjną – w Warszawie można liczyć na pomoc doświadczonych fachowców w tym zakresie.

Warto pamiętać też o częstej wymianie filtra (najlepiej co 3 miesiące) oraz o czyszczeniu poszczególnych części urządzenia takich jak wlot, wylot czy taca ociekowa. W razie wątpliwości lepiej powstrzymać się od samodzielnej ingerencji w strukturę instalacji i wezwać przeszkoloną ekipę.

Walka z grzybami w klimatyzacji to konieczny krok dla ochrony zdrowia. Bez znaczenia jest to, czy wystarczy aplikacja odpowiedniego środka, czy też trzeba będzie wezwać ekspertów – usunięcie pleśni z instalacji zawsze stanowi dobrą decyzję. Aby zapobiec wystąpieniu problemu w przyszłości, wystarczy pamiętać o regularnym serwisie urządzenia oraz dokładnej aplikacji środków czyszczących. Tylko tyle i aż tyle!

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *