Klimatyzator ścienny vs przenośny: który wybrać?

Klimatyzator nad wejściem

Klimatyzator ścienny vs przenośny: który wybrać?

W gorące, letnie dni klimatyzacja staje się zbawieniem dla każdego, kto chce uniknąć upałów. Decydując się na instalację klimatyzatora, mamy do wyboru różne modele, w tym ścienne i przenośne. Który z nich lepiej spełni nasze potrzeby? Sprawdźmy, jakie są różnice oraz korzyści każdego urządzenia z osobna.

Z tego wpisu dowiesz się o

Jaki klimatyzator ścienny wybrać?

Klimatyzator ścienny to urządzenie montowane na stałe, jak sama nazwa mówi, na ścianie. Składa się z jednostki wewnętrznej, która schładza powietrze w pomieszczeniu, oraz zewnętrznej – odprowadzającej ciepło z budynku. Wybór właściwego modelu ściennego zależy od kilku kluczowych czynników. Jakich?

  • Mocy chłodniczej – do małych pomieszczeń (do 20 m²) wystarczy sprzęt 2,5 kW, natomiast do większych będzie potrzebna mocniejsza jednostka,
  • funkcji dodatkowych – jonizacja powietrza, filtry antyalergiczne, tryb osuszania czy sterowanie za pomocą Wi-Fi to kilka z udogodnień, które mogą posiadać klimatyzatory ścienne,
  • efektywności energetycznej – przed zakupem warto sprawdzić klasę sprzętu, aby uniknąć wysokich rachunków za prąd.

klimatyzator ścienny

Klimatyzator ścienny czy przenośny: który jest lepszy?

Klimatyzator przenośny to z kolei idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą instalować stałego systemu, np. ze względu na to, że mieszkają w wynajmowanej nieruchomości. Tego typu urządzenia mają wiele zalet, ale również i wad. Jakich?

Do plusów można zaliczyć mobilność oraz brak skomplikowanej instalacji. Nie wymagają profesjonalnego montażu, co oznacza, że można je łatwo i szybko ustawić, bez konieczności wzywania fachowców.

Do ich wad natomiast można przyporządkować mniejszą efektywność. Klimatyzatory przenośne zwykle posiadają niższą moc chłodniczą w porównaniu z urządzeniami ściennymi, co może być niewystarczające dla dużych, otwartych przestrzeni. Są także głośniejsze, ponieważ wszystkie elementy, w tym kompresor, znajdują się wewnątrz pomieszczenia. Dla niektórych będzie to minus, który może mieć znaczący wpływ na decyzję zakupową.

Klimatyzator ścienny – dlaczego warto w niego zainwestować?

Choć modele ścienne wymagają profesjonalnej instalacji, oferują także wiele korzyści. Być może właśnie dlatego stanowią jeden z najczęstszych wyborów zakupowych wśród klientów. Dzięki zaawansowanym technologiom są w stanie szybko i niezwykle skutecznie schłodzić większe obiekty, pracując przy tym bardzo cicho. Montaż na ścianie oznacza, że nie zajmują one zbyt wiele cennej powierzchni na podłodze w domu lub mieszkaniu.

Wybór właściwego modelu klimatyzatora może być trudny. Ścienny czy przenośny? Który będzie lepszy? Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób poszukujących trwałego, efektywnego oraz estetycznego rozwiązania. Natomiast drugi sprawdzi się u tych, którzy nie chcą lub nie mogą zaangażować się w skomplikowane instalacje. Warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, aby dokonać najlepszego wyboru. Macie już swój typ? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami poniżej!

Share this post