Serwis klimatyzacji – jak wygląda?

Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji – jak wygląda?

Klimatyzatory to urządzenia, które nie tylko chłodzą, ale też ogrzewają powietrze i stoją na straży jego jakości. Jednak, aby spełniały swoje zadanie, były wydajne, a przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników, trzeba o nie odpowiednio dbać. W jaki sposób to zrobić? Oczywiście, poddając je systematycznemu serwisowi. Sprawdźmy, dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne oraz jak często trzeba je przeprowadzać.

Zadbany klimatyzator = czyste powietrze

Niezależnie od miejsca zamontowania, zarówno klimatyzator ścienny w domu, jak i ten kasetonowy w biurze należy regularnie czyścić, aby zapewnić ich efektywne działanie. Jest to również niezbędne do tego, żeby wydłużyć żywotność urządzenia oraz utrzymać wysoką jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Ale co ile robić serwis klimatyzacji i kiedy go wykonywać?

Serwis, który zalecają specjaliści, należy przeprowadzić przynajmniej dwa razy w roku, w zależności od częstotliwości użytkowania sprzętu. Wiosna i wczesna jesień to najlepsze momenty na kontrolę systemu. Warto wówczas sprawdzić stan takich elementów jak:

  • filtry,
  • parownik,
  • sterownik,
  • połączenie układów oraz przewodów.

Dlaczego konserwacja klimatyzacji jest konieczna?

Właściwy serwis klimatyzacji jest wymagany, aby uniknąć kosztownych napraw i przedłużyć żywotność instalacji. Ponadto zanieczyszczone urządzenie staje się naturalnym podłożem dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, grzybów oraz pleśni mających negatywne oddziaływanie na zdrowie. Tego oczywiście powinno się unikać! Regularny przegląd wpływa również na jakość wdychanego przez nas powietrza, a co za tym idzie – także na samopoczucie. Zatem odpowiednie dbanie o klimatyzację to inwestycja nie tylko w komfort, ale też w witalność wszystkich użytkowników pomieszczenia.

Klimatyzator ścienny

Koszty oraz czas czyszczenia klimatyzacji

W przypadku konserwacji i czyszczenia klimatyzacji cena usługi jest uzależniona od kilku czynników, m.in. specyfiki danej instalacji, zakresu prowadzonych prac lub użytych środków czyszczących. Koszty serwisu mogą być także związane z rodzajem urządzenia. Kwoty zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale w przypadku bardziej złożonych działań, jak np. naprawa kompresora, cena może sięgać nawet kilku tysięcy. Ile czasu trwa proces czyszczenia? Zakładając, że jest to zwykła coroczna usługa, wystarczy ok. 30 min.

Co jeżeli samo czyszczenie nie przynosi efektów?

Niestety czasami zdarza się tak, że pomimo czyszczenia klimatyzacja wciąż nie działa poprawnie. Dlatego oprócz konserwacji warto poddać sprzęt odgrzybianiu. Na czym ono polega i jak to zrobić? Odgrzybianie to zabieg polegający na zabijaniu zarodków pleśni. Najpopularniejszym rozwiązaniem, które możemy w tym przypadku zastosować samodzielnie, jest użycie chemicznych preparatów w aerozolu. Inne równie skuteczne sposoby to ozonowanie lub czyszczenie ultradźwiękami – jednak wykonują je tylko profesjonalne firmy. Skorzystanie z ich usług da nam pewność, że urządzenie jest gotowe do bezawaryjnego działania.

Klimatyzacja w dzisiejszych czasach, gdzie globalne ocieplenie wciąż się pogłębia, jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu czy biura. Aby jednak uniknąć jej awarii, warto regularnie wykonywać przeglądy oraz konserwację całego systemu. To ważne, jeżeli chcemy zachować sprzęt w nienagannym stanie, a także zadbać o własne zdrowie i samopoczucie.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *