Wentylacja pomieszczeń – dlaczego to tak istotna kwestia?

wentylacja-min

Wentylacja pomieszczeń – dlaczego to tak istotna kwestia?

Wentylacja pomieszczeń to nie tylko aspekt komfortu, zdrowia i dobrej kondycji, ale także stanu całego budynku. Choć kwestia ta zostaje często bagatelizowana, to jednak jest bardzo istotna – system wentylacji zapewnia bowiem świeże powietrze, usuwa wilgoć oraz zanieczyszczenia, co przyczynia się do poprawy zdrowia. Na co zwrócić uwagę podczas budowy domu, wynajmu bądź kupna mieszkania w kontekście wentylacji? Podpowiadamy!

Po czym poznać, że w pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wentylacji?

Jednym z najczęściej występujących problemów związanych z brakiem wentylacji jest zbyt wilgotne powietrze. Może objawiać się to tzw. zamglonymi szybami, skraplaniem wody, a także pojawiającym na ścianach bądź oknach chorobotwórczym grzybem. Oznaką niewłaściwego działania systemu wentylacji może być również nieprzyjemny zapach, który czuć od razu po przekroczeniu progu budynku. Długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeniach prowadzić do różnych reakcji organizmu – kaszlu, duszności, senności, zawrotów głowy, infekcji górnych dróg oddechowych czy ogólnego pogorszenia samopoczucia.

Systemy wentylacyjne – redukcja wszelkich zanieczyszczeń

Nie od dziś wiadomo, że zużyte czy zanieczyszczone w inny sposób powietrze traci wszelkie walory – poziom tlenu zaczyna spadać, a zwiększa się za to poziom dwutlenku węgla. W pomieszczeniu gromadzą się także zanieczyszczenia, takie jak drobnoustroje, kurz, alergeny oraz różnego rodzaju pyłki. Mogą one znajdować się nie tylko w powietrzu, ale też osiadać na meblach czy dywanach. Wentylacja jest również niezbędna w pomieszczeniach, w których unosi się dym papierosowy. Posiadanie odpowiedniego systemu jest więc bardzo istotną kwestią – nie tylko zapewnia świeże powietrze, ale także korzystnie wpływa na samopoczucie użytkowników.

wentylacja

Wentylacja – ratunek przy nadmiernej wilgoci

Warto wspomnieć, że brak wentylacji, czyli sprawnego przepływu powietrza, to doskonałe środowisko do powstawania wilgoci. Codzienne użytkowanie pomieszczeń (np. kąpiele, suszenie prania czy gotowanie) bez odpowiedniego odprowadzania wilgoci może przyczynić się do rozwoju pleśni czy grzyba. Te z kolei nie dość, że są wyjątkowo trudne do usunięcia, to dodatkowo cechują się wysoką szkodliwością dla zdrowia. Ponadto zbierająca się w ścianach wilgoć jest w stanie prowadzić do zniszczenia konstrukcji budynku – co w konsekwencji może wiązać się z drogimi remontami.

Jak zapobiegać?

Aby skutecznie zapobiegać zbieraniu się wilgoci w pomieszczeniach, warto pozyskać odpowiednie informacje o wszelkich możliwych systemach wentylacyjnych. Wybierając jedną z możliwych opcji, można skutecznie zapobiec zbieraniu się wilgoci i związanych z nią problemów. Jakie to rozwiązania?

Dodatkowo istotne jest również regularne sprawdzanie i konserwacja wspomnianych systemów, aby zapewnić ich skuteczność oraz efektywność działania.

Jak widać, odpowiednia wentylacja to kwestia priorytetowa przy budowie bądź remoncie budynku. Bez niej możemy narazić siebie czy rodzinę na nieprzyjemności związane z pogorszeniem stanu zdrowia, ale także sprawić, że pomieszczenia będą wymagały kosztownych napraw. Na szczęście obecne na rynku rozwiązania pozwolą każdemu dopasować odpowiedni do indywidualnych preferencji system, dzięki któremu będzie można cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem niezależnie od czynników zewnętrznych!

Share this post