Klimatyzacja a wentylacja – różnice oraz podobieństwa

Klimatyzacja

Klimatyzacja a wentylacja – różnice oraz podobieństwa

Przez wiele osób wentylacja uważana jest za synonim dla klimatyzacji, a także na odwrót – to błąd. Mimo że oba te systemy pełnią niezwykle ważną funkcję oraz łączą je pewne cechy wspólne, to jednak stanowią dwa odrębne rozwiązania. W tym wpisie blogowym wskażemy, na co zwrócić uwagę, aby móc je rozróżnić, a także podpowiemy, czy jedna z opcji może zastąpić drugą. Chyba nie ma już na co czekać, zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego poradnika.

Dowiedz się, czym jest klimatyzacja

Klimatyzacja to instalacja, która w założeniu ma zapewnić odpowiednie warunki termiczne (klimatyczne) w danym pomieszczeniu – mowa tu o schładzaniu lub ogrzewaniu powietrza, a także o utrzymaniu prawidłowej wilgotności. Do głównych elementów klimatyzatora należą dwie jednostki, z czego jedna zlokalizowana jest w pomieszczeniu, zaś druga na zewnątrz budynku. Są one ze sobą zwykle połączone za pomocą przewodów (wyjątek stanowią modele przenośne). Rozwiązanie to głównie stosuje się w miesiącach letnich, w których panują wysokie temperatury.

Dowiedz się, czym jest wentylacja

Wentylacja to proces usuwania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń oraz dostarczanie w jego zamian tego świeżego, bezpiecznego dla zdrowia oraz wyróżniającego się niską zawartością dwutlenku węgla. Dzielimy ją m.in. na tę mechaniczną, jak również działającą na podstawie naturalnej różnicy ciśnień wewnątrz oraz na zewnątrz. Dzięki zainstalowaniu tego systemu w pomieszczeniach utrzymane są odpowiednie parametry powietrza, a w efekcie – spełnione zostają wszelkie kryteria higieniczne. Są to jedne z najważniejszych aspektów, które wyróżniają ten skuteczny system, jakim jest wentylacja. Targówek, Mokotów, Wawer i inne dzielnice w Warszawie – to właśnie tam dostarczaliśmy już urządzenia potrzebne do zapewnienia świeżego powietrza do wielu domostw czy siedzib firm.

Wentylacja i klimatyzacja – jak je odróżnić?

Wentylacja
Na samym wstępie pragniemy odpowiedzieć na często zadawane pytanie, a mianowicie: czy dużym błędem jest używanie zamiennie tych pojęć. Możemy śmiało stwierdzić, że tak i już wyjaśniamy, dlaczego nie wolno mylić wentylacji z klimatyzacją. O ile cechą łączącą oba te systemy jest poprawienie atmosfery (jakości lub temperatury powietrza) w budynku, o tyle na tym podobieństwa praktycznie się kończą. Zastanawiasz się, co stanowi ich główne różnice i jak zapamiętać, że są to dwie odrębne instalacje? W takim razie nie odchodź od lektury, a zaraz się tego dowiesz. Po pierwsze wentylacja nie działa na parametry samego powietrza (nie ochładza czy nie ogrzewa), na co wpływ ma z kolei klimatyzacja, która jest w stanie zmienić jego właściwości. Jednak to nie wszystko, gdyż są jeszcze inne kwestie pozwalające odróżnić te systemy od siebie. Po drugie klimatyzacja zapewnia cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia (schładza je lub ogrzewa), zaś wentylacja wymienia je między wnętrzem obiektu a otoczeniem. Po trzecie należy pamiętać, że przez ich różne działanie nie można stosować tych rozwiązań zamiennie – klimatyzacja zapewnia odpowiednie warunki termiczne, a wentylacja ma na celu pozbycie się zanieczyszczonego powietrza. Uwaga! Duet klimatyzacji i wentylacji uznawany jest za ten PERFEKCYJNY, dlatego coraz częściej zamiast jednego z tych systemów, inwestuje się w dwa.

Jakie są jeszcze inne podobieństwa wentylacji oraz klimatyzacji?

  1. Zarówno klimatyzacja, jak i wentylacja wymuszają ruch powietrza.
  2. Oba systemy odgrywają kluczową rolę w nowym budownictwie – dlatego równie często co wentylacja wybierana jest także klimatyzacja. Praga Północ, Ursynów, Bemowo czy inne warszawskie dzielnice były obszarami, na których działaliśmy i na których to nasi klienci odkryli już zalety wynikające ze zdecydowania się na te rozwiązania.
Jak sam widzisz, mimo powszechnego przekonania o dużym podobieństwie tych dwóch systemów, ich cechy wspólne są znikome, mając na uwadze dzielące je różnice. To oznacza, że mamy do czynienia z odmiennymi urządzeniami o różnorakim działaniu, zastosowaniu, a także funkcjach, więc stosowanie wentylacji jako pojęcia tożsamego do klimatyzacji niestety nie jest poprawne i wprowadza w błąd. Pierwszy z systemów zapewnia dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, zaś drugi – gwarantuje właściwe warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zdecydować się na instalację obu z nich jednocześnie, ponieważ mogą się one świetnie uzupełniać. I-Matic w swojej ofercie ma nie tylko klimatyzację, gdyż swoim klientom oferuje również drugą z propozycji, dzięki czemu jesteśmy określani jako najlepsza firma wentylacyjna! Warszawa to miasto, w którym mamy swoją siedzibę. W nowoczesnym budownictwie wentylacja nierzadko jest zintegrowana z klimatyzacją w celu uzyskania jak najlepszej jakości powietrza, dlatego warto zainwestować w oba te systemy.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *